Jak chránit pokožku před negativními dopady chloru v bazénu?

Jste zapálená plavkyně? Pak určitě trávíte spoustu hodin týdně ve vodě, někdy možná dokonce každý den. Během téhle doby je Vaše kůže neustále vystavena chlorované vodě v bazénu. Ptaly jste se někdy, jaký dopad může mít časté plavání na Vaši kůži a co proti tomu lze udělat?


Nebojte, chlor v bazénové vodě našemu zdraví neškodí. Může ale způsobit, že Vaše kůže bude po plavání cítit vysušená. Čtěte dál a dozvěďte se více o tom, jaký chlor má využití v bazénech a jak před i po plavání o svoji pokožku pečovat.


Tři klíčové informace o chloru v bazénu:

  • Chlor se v bazénech běžně používá jako dezinfekční prostředek.
  • Koncentrace chloru v bazénech by se dle zákona měla pohybovat vždy mezi 0,3 a 0,6 miligramů na litr vody. 
  • Chlor může způsobovat lehké podráždění kůže a napomáhat jejímu vysušení. Nicméně, tomuto se dá snadno předejít správnou péčí o pokožku.

Příčina suché pokožky po plavání

Zní to možná zvláštně, ale je to pravda: Voda dokáže naši pokožku paradoxně vysušit. To je proto, že voda z naší pokožky odvádí vlhkost, a to kvůli rozdílu v pH kůže a vody. Co to znamená?


Naše pokožka má normálně lehce kyselou hodnotu pH, někde kolem 5,5. To nám pomáhá chránit se před bakteriemi, plísněmi a viry. Na druhou stranu, voda v bazénu bývá často neutrální s hodnotou pH kolem 7. Když se setká kyselé pH naší pokožky s neutrálním pH vody, nastává proces zvaný difúze. Jednoduše řečeno, molekuly se snaží vyrovnat tyto rozdíly v pH a tím pádem z naší pokožky odčerpávají vlhkost, kterou pak předávají vodě.


A co to znamená pro Vás jako plavkyně? Čím více času trávíte ve vodě, tím více vlhkosti Vaše pokožka ztrácí a stává se sušší.


Chlor v bazénové vodě. Proč je tak důležitý?

Chlor je vynikající dezinfekční prostředek, který účinně ničí mikroorganismy ve vodě. Jeho přítomnost je zvlášť důležitá v bazénech s vysokou návštěvností, aby nás chránil před různými patogeny. Díky tomu můžeme bezpečně plavat i během těhotenství.


Samotný chlor je plynný, bezbarvý a vysoce reaktivní, což ho činí toxickým. Po jeho naředění ve vodě a správném dávkování se vytváří méně reaktivní, avšak stále silně dezinfekční látka. Koncentrace chloru v bazénové vodě je regulována: norma se pohybuje mezi 0,3 a 0,6 miligramu na litr vody, ale v případě potřeby, jako je například vyšší zátěž mikroorganismy, může být dočasně zvýšená až na 1,2 miligramu na litr a považuje se za potenciálně škodlivý až od koncentrace okolo 18%.

Nezapomeňte se po plavání osprchovat!


Během plavání může chlor proniknout do pokožky a působit její podráždění a vysušení. Obzvlášť ve velmi chlorovaných bazénech může dojít až k lehce vyrážce z chloru. Přestože chlor v bazénové vodě může mít tyto nežádoucí účinky, jeho výhody stále převažují: uvědomte si, kolik lidí se před plaváním neosprchuje... Bez adekvátní dezinfekce by bylo riziko infekce mnohem vyšší.


→ Podívejte se v našem e-shopu na plavky s technologií Foreverever, které jsou odolné vůči chlóru. Jsme hrdí na to, že i nitě jsou vůči chloru odolné! :) 

Žena v černých bikinách plave v bazénu.

Jak pečovat o pokožku před a po plavání

Co můžete udělat, abyste zabránily vysušování pokožky po plavání? Zde je několik tipů, na co myslet před a po plavání.


Ráno před plaváním: Ráno v den plavání aplikujte hydratační krém. Tím svou pokožku připravíte na kontakt s chlorovanou vodou a pomůžete jí udržet vlhkost, kterou ve vodě ztratí. Toto je obzvláště důležité, pokud máte v plánu plavat dlouho, abyste vybudovaly svaly.


Před skokem do bazénu: Před plaváním se vyhýbejte používání sprchových gelů s neutrálním pH, protože mohou pokožku podráždit. Stačí rychlá teplá sprcha. Použijte sprchové gely s pH 5,5, které odpovídá pH Vaší pokožky, abyste posílily její ochrannou vrstvu.


Po plavání: Vždy se po plavání pořádně opláchněte teplou vodou, abyste se zbavily veškerých zbytků chloru. S používáním sprchového gelu to nepřehánějte. Obvykle stačí jen teplá voda. Pokud ale chcete použít sprchový gel, vyberte si takový s pH 5,5 nebo taky hydratační sprchový olej. Jako závěrečný krok použijte krém na svědění kůže na olejové bázi. Krém naneste na celé tělo a dopřejte své pokožce péči, kterou si zaslouží! 


Tip: Po plavání nezapomeňte na řádnou péči plavek tak, aby jste zachovaly jejich barvu a kvalitu. Jak na to, se dozvíte v našem článku na téma Jak prát plavky.


Pozor, mohlo by se jednat o chlorovou alergií! 

V případě, že jste alergičtí na chlor, je nejlepší zajít k dermatologovi. Jak se taková alergie  projevuje? Pokud pociťujete svědění kůže při koupání, jakékoliv závažné zarudnutí nebo se na kůži objeví silná vyrážka nebo puchýře, okamžitě vyhledejte lékaře. V tomto případě se plavání raději vyhýbejte!


Komentáře

Komentáře musejí být schválené před zveřejněním.

Your Top size is

Your Bottom size is

Your Onesies size is