Plavání a svaly: Jaký vliv má 45 minut plavání na tělo?

Plavání je vynikající aktivitou, která nabízí jedinečné benefity pro naše zdraví a kondici. Je to sport, který je vhodný pro všechny věkové skupiny a je ideální pro rozvoj tělesné i duševní pohody. V tomto článku prozkoumáme, jaké svaly jsou zapojeny při plavání a proč by plavání mělo být součástí Vašeho pravidelného cvičebního režimu. 

Dvě sportovkyně v plavkách na stadiónu s míčem

Jedinečnost prostředí

Plavání je sport, který přenáší Vaše tělo do zcela nového prostředí - vody. Ve vodě dochází k výrazné změně fyzikálních podmínek, což vyžaduje použití jiných svalů nebo jejich zapojení odlišným způsobem. Plavání je efektivní celotělový trénink, který zapojuje všechny hlavní svalové skupiny, včetně svalů na zádech, hrudi, břiše, hýždích a nohou, a je díky tomu výborným způsobem, jak budovat sílu, vytrvalost a rychlost.

Voda navíc poskytuje vztlakovou sílu, která šetří Vaše kosti a klouby před nárazy a otřesy, čímž umožňuje tělu odpočinek od zátěže, které je vystaveno při jiných sportech. To činí plavání ideálním například pro těhotné ženy, pro osoby s omezenou pohyblivostí nebo starší lidi.

 Chystali jste se jít koupat, ale dostavila se Vám menstruace? Sepsali jsme pro Vás všechny informace o bezpečnosti a nejlepších postupech pro koupání při menstruaci.

Jaké svaly zapojujeme při plavání?

Ať už jde o břišní svaly, svaly ramen či hýždí, plavání poskytuje komplexní workout. Zde je několik klíčových svalů, které jsou při plavání zapojeny:

  • Svaly břišní a dolní části zad: Tyto svaly pomáhají udržovat tělo ve stabilní poloze a snižují odpor vody.
  • Ramenní svaly a svaly ramenního pletence: Zásadní pro provádění záběrů paží.
  • Svaly předloktí: Zapojeny při záběrech dlaní ve vodě.
  • Svaly horní části zad: Aktivně zapojeny při záběrech dlaní ve vodě.
  • Svaly hýžďové a svaly zadní strany stehen: Tyto svaly stabilizují ramena a podporují pohyb těla dopředu.

Aerobní přínosy plavání

Plavání patří mezi aerobní cvičení a je skvělý způsob, jak zlepšit kardiovaskulární zdraví. Voda vyvíjí tlak na hrudní koš, což pomáhá posilovat dýchací svaly jako bránici a mezižeberní svaly. Pravidelné cvičení plaváním zvyšuje naši schopnost efektivně využívat kyslík tím, že rozvíjí kapacitu našich plic. Když jsou naše plíce lépe adaptovány na zátěž a mohou zpracovávat větší objem vzduchu, vede to ke zlepšení naší celkové fyzické kondice. 

Věděly jste, že…?

Plavání má mnoho dalších zdravotních přínosů. Pouhých 45 minut plavání týdne může vést ke snižování úrovně stresu a zlepšení nespavosti. Pravidelné plavání také zvyšuje odolnost proti infekcím a pomáhá v termoregulaci těla.

Správná technika plavání je klíčová

Plavání podporuje flexibilitu kloubů a páteře, zejména díky různorodosti plaveckých technik. Například při plavání kraulem jsou paže vedeny v maximálním rozsahu pohybu, což zvyšuje flexibilitu ramenních kloubů. Mějte na paměti: Správná technika plavání je klíčová pro efektivní trénink. Je důležité se soustředit na koordinaci pohybů a hluboké dýchání. Různé styly plavání, jako je prsa nebo kraul nabízejí různé druhy cvičení, které jsou přínosné pro různé části těla.

Začněte plavat ještě dnes!

Plavání je mnohem víc než jen sport. Je to způsob, jak zlepšit fyzickou kondici, snížit stres a najít příjemný způsob relaxace. Ať už hledáte způsob, jak zlepšit svou fyzičku, snížit stres, nebo prostě jen hledáte příjemnou a efektivní formu cvičení, plavání je skvělou volbou. Věděly jste například, že plavání může pozitivně ovlivnit i Vaše sebevědomí? Jeho univerzální přístupnost a široké spektrum přínosů dělá z plavání jednu z nejlepších aktivit pro udržení celkového zdraví a kondice. Vidíte samy, že nevýhody plavání prakticky neexistují. A to je důvod proč začít plavat ještě dnes!


Chybí Vám vhodné tréninkové plavky či bikiny? Podívejte se do našeho e-shopu.

Komentáře

Komentáře musejí být schválené před zveřejněním.

Your Top size is

Your Bottom size is

Your Onesies size is