Plavání s miminkem: Kdy a jak začít?

Jste čerstvá matka a zajímá Vás, od kdy může Vaše miminko do bazénu? Máme pro Vás skvělé zprávy! Plavání s miminkem není jen možné, ale může být i velmi přínosné jak pro Vás, tak pro Vaše dítě. Důležité je zvolit správný čas pro začátek plavání, správný plavecký klub a dbát na vhodnou péči o dítě po plavání. Bližší informace naleznete v následujícím článku. Čtěte dál!

Od kdy může miminko do veřejného bazénu?

Jakmile Vaše miminko dosáhne věku 6 měsíců, můžete začít s pravidelnými návštěvami speciálních kojeneckých plaveckých kurzů. Je důležité, aby Vaše miminko mělo dobře vyvinutý imunitní systém a bylo schopno udržet hlavičku. Výběr správného plaveckého klubu je pro plavání s kojenci klíčový – hledejte místo, kde je voda i prostředí přizpůsobené potřebám nejmenších a kde se dbá na vysoké hygienické standardy. A samozřejmě, zdravotní stav Vašeho dítěte a splnění očkování jsou klíčové faktory, které je třeba vzít v úvahu. Pokud je dítě starší, není nikdy pozdě začít - vyražte s miminkem do aquaparku ještě dnes!

Vaničkování

Pro ty nejmenší, kterým ještě není 6 měsíců, je tu vaničkování, vhodné již od 2 měsíců věku. Vaničkování je skvělým startem pro Vaše miminko: Vaše dítě plave v teplé vodě bez chemických přísad, což je nesmírně relaxační a zároveň podporuje jeho trávicí systém a posiluje svaly. Zároveň to je skvělá příležitost pro Vás, abyste se naučily, jak bezpečně manipulovat s dítětem ve vodě, což je klíčové pro budoucí plavecké lekce. 

Přínosy plavání s miminkem

Na otázku od kdy s miminkem do bazénu jsme odpověděli. Ale proč je plavání s kojenci tak přínosné? Mezi hlavní přínosy plavání s kojenci patří:

  • Pozitivní vztah k vodě: Miminko si vytváří přirozený a pozitivní vztah k vodnímu prostředí.
  • Podpora motorického vývoje: Plavání stimuluje vývoj motorických dovedností  a posiluje jeho svaly a koordinaci pohybů.
  • Zlepšení spánku a chuť k jídlu: Fyzická aktivita ve vodě může zlepšit spánek a chuť k jídlu miminka.
  • Posilování vztahu s rodiči: Společný čas strávený ve vodě posiluje vazbu mezi rodičem a dítětem.
  • Sociální a emoční vývoj: Děti, které pravidelně plavají, jsou lepší v zapojování do kolektivu, jsou pozorné, spolupracující a mají zdravé sebevědomí.
  • Posílení imunity: Pravidelné plavání může přispět k posílení imunity a celkové fyzické odolnosti dítěte.
  • Snadnější osvojení dalších sportů: Díky zkušenostem získaným plaváním se tyto děti často učí další sporty rychleji a snadněji než děti bez těchto zkušeností.

Plavání s Vaším miminkem není jen skvělou aktivitou pro rozvoj Vašeho dítěte, ale má také nespočet výhod pro Vás, jako matku. Jednou z hlavních výhod je posílení vztahu s Vaším dítětem. Společně strávený čas ve vodě vytváří silnou emocionální vazbu, která je základem pro dlouhodobý, láskyplný vztah. Kromě toho plavání slouží jako jemná forma cvičení, což je ideální pro vaši relaxaci a obnovu po porodu. Tyto chvíle vám umožní nejen fyzicky se regenerovat, ale také mentálně odpočinout.

Emocionální pohoda je další důležitým aspektem plavání s Vaším miminkem. Společné hry a radost ve vodě jsou skvělým způsobem, jak zlepšit vaši náladu a snížit stres. Navíc, plavání s miminkem Vám poskytuje možnost sociálního kontaktu s ostatními rodiči. Toto sociální propojení je nesmírně cenné, obzvláště v době, kdy se můžete cítit izolovaně kvůli péči o novorozené dítě.

Další výhodou je, že se naučíte, jak bezpečně manipulovat s Vaším dítětem ve vodě, což může významně zvýšit Vaše sebevědomí v péči o dítě. Každý úspěšný plavecký zážitek s Vaším miminkem Vám přinese pocit úspěchu a zlepší Vaše rodičovské dovednosti. A konečně, plavání Vám dává cenný čas pro sebe; čas, kdy můžete dělat něco, co je prospěšné jak pro Vaše dítě, tak pro Vaši osobní pohodu. Tato rovnováha mezi péčí o dítě a péčí o sebe je klíčová pro Vaše celkové štěstí a zdraví.

Chybí Vám vhodné plavky pro plavecké chvilky s Vaším miminkem? Mrkněte se do našeho e-shopu.


Tipy pro první plavání miminek

  • Bezpečnost na prvním místě: Ujistěte se, že voda je teplá (ideálně kolem 32°C) a čistá. 

  • Postupujte pozvolna: Nechte miminko postupně zvyknout na vodu. Začněte kratšími sezeními a postupně prodlužujte dobu strávenou ve vodě.

  • Hry a zábava: Voda nabízí skvělou příležitost pro hry a rozvoj motoriky Vašeho miminka. Užijte si společně vodu s bezpečnými a stimulujícími hračkami.

Pozor na zdraví: Je-li Vaše miminko nemocné, je lepší plavání odložit. Vždy se poraďte s lékařem, pokud máte jakékoliv pochybnosti ohledně zdravotního stavu Vašeho miminka.

→ Po skončení plavání nezapomeňte Vaše dítě důkladně osprchovat, usušit a oblečte ho do teplého a suchého oblečení. 

 Dětská pokožka je citlivější na chlorovanou vodu, a proto je důležité po plavání použít vhodnou dětskou kosmetiku pro hydrataci a výživu pokožky

Pokud pravidelně plavete s Vaším dítětem a zvažujete, jestli byste měly v plavání pokračovat i v dalším těhotenství, zde najdete praktické tipy pro plavání během těhotenství.

Vyrazíte-li s miminkem do aquaparku, nejenže se Vaše miminko naučí cítit se ve vodě bezpečně, ale také posílí svou fyzickou kondici a rozvíjí motorické dovednosti. Ale pamatujte, že je důležité respektovat tempo Vašeho dítěte a postupovat podle jeho potřeb a možností. S láskou a trpělivostí se stane každá plavecká lekce nezapomenutelným zážitkem!

Komentáře

Komentáře musejí být schválené před zveřejněním.

Your Top size is

Your Bottom size is

Your Onesies size is